5 powodów, dla których należy analizować skład gleby

 

Czy wiesz, że 60% plonów zależy od żyzności gleby? Gleba jest cennym zasobem, którym należy gospodarować ostrożnie. Jako rolnik możesz to zrobić regularnie przeprowadzając testy gleby. Chcesz wiedzieć więcej o tym, dlaczego testowanie gleby jest tak ważne? AgroCares daje Ci 5 powodów, dla których powinieneś analizować skład glebę.

skład gleby

1) Zdobycie wiedzy na temat stanu gleby i sposobów jego poprawy

Do uprawy zdrowych upraw potrzebne są żyzne gleby. Aby poprawić żyzność gleby, należy ją najpierw zmierzyć. Do tego można wykorzystać skaner. Stan gleby zależy od chemicznych, fizycznych i biologicznych właściwości gleby.  Widoczne są takie właściwości jak rodzaj, kolor i struktura gleby. Nie można jednak zobaczyć składu chemicznego gleby. To jest właśnie to, co należy zmierzyć i dlatego pobieranie próbek gleby jest niezbędne. Badania gleby służą do określenia zawartości składników odżywczych i poziomu pH gleby. Na podstawie tych informacji można określić dokładny rodzaj i ilość nawozu, który należy zastosować w celu poprawy żyzności gleby.

 

2) Pierwszy krok w zarządzaniu żyznością gleby

Dzięki odpowiedniej strategii zarządzania żyznością gleby, rolnicy mogą zmaksymalizować efektywność wykorzystania składników odżywczych i wody oraz poprawić wydajność rolnictwa. Testowanie gleby jest pierwszym krokiem w kierunku właściwego zarządzania żyznością gleby. Badania gleby dostarczają cennych informacji i pomagają poprawić stan zdrowia gleby.

 

3) Minimalizacja wydatków na nawozy

Nie będziesz tracił pieniędzy na niepotrzebne nawozy, jeśli poznasz dokładny rodzaj i ilość nawozów, których potrzebuje Twoja gleba i uprawy. Ponadto, nawozy nieorganiczne oraz składniki odżywcze – takie jak fosfor i potas – są ograniczonymi zasobami. Ich ceny rosną z biegiem lat, a ponieważ tendencja ta ma się utrzymać, sensowne jest, aby dostosować się teraz do nieuniknionych zmian.

 

skaner gleby

 

4) Unikanie nadmiernego nawożenia

Stosowanie nawozu bez znajomości rzeczywistych potrzeb żywieniowych gleby może prowadzić do nadmiernego nawożenia. Testując glebę i otrzymując zalecenia dotyczące nawożenia, można uniknąć stosowania nadmiernej ilości nawozu, która może powodować chociażby żółknięcie liści. Jest to lepsze dla Twoich upraw i środowiska. Nieodpowiednie nawożenie może również prowadzić do wypłukiwania składników odżywczych, zanieczyszczenia wody i nieodwracalnych szkód w otaczającym życiu wodnym.

 

5) Unikanie degradacji gleby

Degradacja gleby jest zagrożeniem dla każdego rolnika. Szacuje się, że każdego roku z powodu erozji, która jest wynikiem niezrównoważonego gospodarowania glebą, traci się 24 miliardy ton żyznej gleby. Prawidłowe gospodarowanie glebą jest gwarantowane przez testy gleby, a następnie zastosowanie odpowiednich nawozów we właściwym momencie. Oprócz unikania ryzyka degradacji gleby, jest to bardziej efektywna i interesująca finansowo praktyka. Ponadto rekultywacja gleby jest trudnym, kosztownym i czasochłonnym procesem.

 

Ten artykuł możesz przeczytać również po angielsku.

 

 

Jesteś zainteresowany kupnem lub darmowymi testami skanera?

Skontaktuj się z nami już dziś! Dowiedz się więcej o możliwościach skanera. Zadzwoń lub napisz do nas:
– r.kadziela@blue-fifty.com 
– 503 920 110